Klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna?

Klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna?
29

Przysięga ślubna to wzruszająca chwila. Każdy przeżywa ją na swój sposób ale nie ma wątpliwości, że jest oczekiwana przez wszystkich. Tradycyjnie powtarzana jest za księdzem, ale obecnie coraz więcej Młodych Par decyduje się na własny tekst przysięgi ślubnej. Można to rozumieć jako swego rodzaju moda na nowoczesne podejście do ślubów, ale naszym zdaniem przysięga wypowiedziana prosto z serca ma dużo większy przekaz emocjonalny. Nie zmienia to jednak faktu, że tradycyjna przysięga ślubna ma swój urok i wszyscy przybyli goście jak i sama Młoda Para czeka właśnie na ten moment.

W zależności od tego, czy bierzecie ślub kościelny czy cywilny, taka jest też przysięga małżeńska. Tekst kościelnej przysięgi ślubnej brzmi następująco:

klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna

"Ja ... biorę Ciebie ... za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

Jeśli decydujecie się natomiast na ślub cywilny, to przed Urzędem Stanu Cywilnego, wypowiadacie przysięgę, która brzmi:

"Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z ... i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna

źródło: google

Przysięga małżeńska tak często wypowiadana w oglądanych filmach i na ślubach członków naszej rodziny czy przyjaciół tak zapadają w pamięć, że w zasadzie wypowiadamy je odruchowo z pamięci. Czy w takim razie nie przeszło Wam przez myśl aby na pytanie - klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna - wybrać tą drugą? Zapewne wiele razy wyznawaliście sobie miłość i to nie tylko słowami "kocham Cię". Czy w takim razie nie chcielibyście powiedzieć przed wszystkimi zgromadzonymi tego co naprawdę czujecie do drugiej osoby? Nie ma w takim przypadku gotowych tekstów, gdyż nietypowa przysięga ślubna powinna płynąć prosto z Waszych serc i być sprawą indywidualną. Kwestia tylko tego, czy jesteście gotowi na takie wyznania przed szerszą publicznością, zatem to czy interesuje Was klasyczna czy nietypowa przysięga ślubna powinna być dobrze przemyślaną decyzją przyszłych Nowożeńców.