Pomysły na poprawiny weselne

Pomysły na poprawiny weselne
13

O tym, czy chcecie zorganizować poprawiny powinniście zdecydować już na etapie planowania całego wesela. Mówi się, że wesele bez poprawin się nie liczy, ale obecnie już rzadziej spotyka się wesela dwudniowe, szczególnie jeśli organizuje się je w mieście. Na wsi bowiem jest to tradycją i z kolei rzadziej spotyka się wesele jednodniowe. Nie ma jednak reguły i to czy poprawiny będziecie organizować czy nie zależy tylko i wyłącznie od Was, zasobności Waszego portfela i pomysłu jak to wszystko ugryźć. Przedstawimy Wam kilka wskazówek, które być może naświetlą Wam wszystkie za i przeciw oraz pomogą w zaplanowaniu dnia drugiego krok po kroku.

pomysły na poprawiny weselneJako gwiazdy wieczoru, Państwo Młodzi nie mają czasu ze wszystkimi porozmawiać, poprawiny więc to doskonały czas aby nadrobić te zaległości. W kwestii samego miejsca możecie wybrać spośród kilku opcji. Jeśli całe wesele organizujecie w miejscu, w którym będą nocować Wasi goście weselni to pomysłem na poprawiny może być wspólne śniadanie lub obiad. Warto zaznaczyć gościom czy nadal jest to oficjalne spotkanie czy nie, aby mogli dobrać odpowiedni strój i nie czuli dyskomfortu w przypadku gdy ubiorą się niestosownie do reszty. Taki obiad możesz również zorganizować w jakiejkolwiek innej restauracji lub we własnym domu jeśli masz do tego warunki.

Jeśli jednak obiad jest dla Ciebie zbyt oficjalny i chcesz aby Twoi goście poczuli się wygodnie i na luzie to zorganizuj garden party, grilla lub ognisko jeśli masz taką możliwość, a jeśli nie to zabierz swoich gości do spokojnej knajpki. Wszystko zależy od tego ile gości chcesz zaprosić. Warto przemyśleć to dobrze gdyż część osób może być z daleka i dzień po weselu przeznacza na dojazd do domu. Inna część gości nie ma możliwości wzięcia urlopu w poniedziałek więc również mogą zrezygnować z opcji poprawin. Często też Młode Pary na poprawiny zapraszają tylko najbliższą rodzinę albo tylko najbliższych przyjaciół. Wszystko zależy od Was i od tego jakie pomysły na poprawiny weselne macie. Jeśli organizujecie poprawiny w zupełnie innym miejscu niż wesele i chcecie aby byli na nich tylko najbliżsi to warto już w zaproszeniach ślubnych dopisać informację na ten temat. Taka adnotacja może pojawić się tylko w zaproszeniach właśnie tych bliskich osób. Pamiętajcie także aby zostały Wam potwierdzone nie tylko obecności na weselu, ale także i na poprawinach.

Pamiętajcie, że zarówno wy jak i Wasi goście będziecie zmęczeni po całonocnej zabawie weselnej. Warto więc po pierwsze ustalić odpowiednią porę na rozpoczęcie poprawin, a po drugie zastanowić się nad tym jakie atrakcje przygotować. Trzeba brać pod uwagę to, że wszyscy chcą się wyspać, ale jednocześnie duża część gości na drugi dzień idzie do pracy (wyjątkiem jest jeśli wesele organizujecie w piątek). W takim przypadku najbezpieczniejsza godzina do rozpoczęcia poprawin jest godzina 15-16. W kwestii atrakcji wszystko zależy od Was, gdyż tylko wy wiecie co lubią Wasi znajomi lub rodzina i przy czym czują się najlepiej. Jeśli organizujecie poprawiny dla swoich znajomych to wybór knajpy z karaoke wydaje się dobrym pomysłem. Jeśli jednak chcecie nieco odpocząć od głośnej muzyki to gra w kalambury też może być ciekawa. Poprawiny to jednak spokojniejsza wersja wesela i nikt nie będzie miał Wam za złe jeśli będą one polegać po prostu na posiedzeniu w gronie fajnych ludzi i porozmawianie na spokojnie o tym, o czym nie było czasu dzień wcześniej.

pomysły na poprawiny weselne

źródło: google.pl

Pomysły na poprawiny weselne powinny być też dobrane do pory roku, w której bierzecie ślub. I chociaż poprawiny w restauracji, knajpie czy w domu nie są zależne od aury panującej na zewnątrz tak już organizowanie grilla lub ogniska tak. Gdy wesele macie w lecie to sprawa jest niby prosta, choć nie zawsze. Pogoda bywa kapryśna, więc jeśli planujecie poprawiny na świeżym powietrzu to warto zaopatrzyć się w duży namiot, pod którym skryjecie się w razie załamania pogody. Jeśli ślub bierzecie w zimie to wykorzystajcie to i zorganizujcie kulig z pochodniami o ile warunki pogodowe na to pozwalają. I choć czasem trudno jest to zaplanować z dużym wyprzedzeniem to warto choćby odpowiedzieć na pytanie czy organizować poprawiny czy nie, a resztę można wymyślić na kilka dni przed.

Zapewne zastanawiacie się jak duże są koszty poprawin. Otóż to również zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jeśli organizujecie i wesele i poprawiny w tej samej restauracji to już na etapie rezerwacji miejsca powinniście zgłosić chęć wynajmu sali na drugi dzień, można wówczas negocjować ceny. Co więcej po weselu często zostaje dużo jedzenia, więc z tego punktu widzenia ekonomiczniej jest zrobić poprawiny w restauracji. Innym czynnikiem w kwestii ceny i chyba najważniejszym, szczególnie jeśli planujecie np. poprawiny w domu, jest to ile osób przyjdzie i jaką formę poprawin wybieracie - obiad czy garden party. Koniec końców decyzja należy do Was, niemniej jednak organizacja poprawin to fajny sposób na przedłużenie świętowania o jeden dzień i spędzenie z bliskimi nieco więcej czasu.