Przesądy ślubne

Przesądy ślubne
27

Prawdopodobnie nie wszyscy z nas wierzą w przesądy, ale nawet najbardziej racjonalnie myśląca Panna Młoda nie chce aby jej przyszły mąż zobaczył ją w sukni ślubnej przed ceremonią, a to dopiero wierzchołek góry lodowej jaką są przesądy ślubne.

przesądy ślubnePo pierwsze - kwestia wyboru terminu na ślub. Miesiące z literą "R" w nazwie są nadal częściej wybierane na datę ślubu niż pozostałe. Przesądy mówią, że pierwszy dzień kwietnia jest najmniej odpowiedni na ślub, podobnie jak miesiąc maj i listopad, choć ten pierwszy uznawany jest z kolei jako miesiąc zakochanych. Najlepszym terminem przynoszącym podobno mnóstwo szczęścia jest Boże Narodzenie i Wielkanoc, w momencie gdy adwentu i okres Wielkiego Postu należy raczej unikać.

Po drugie - suknia ślubna i dodatki. Przyszła Panna Młoda nie może szyć sobie sama swojej sukni ślubnej, a zamówioną suknię należy przed ślubem ubierać tylko do przymiarek, gdyż zbędne jej ubieranie może przynieść pecha. Samo wybieranie sukni ślubnej może odbywać się tylko i wyłącznie w obecności matki przyszłej Panny Młodej lub najlepszej przyjaciółki - nigdy narzeczonego. Buty Panny Młodej najlepiej jeśli będą zabudowane, a na noc przed ślubem powinny leżeć na parapecie, aby mogło do nich wlecieć szczęście. Welon również posiada swój przesąd. Nie powinien być za długi, gdyż Panna Młoda nie może się o niego potknąć, a ewentualne poprawianie go należy do obowiązków druhny, gdyż pecha przynosi jeśli Panna Młoda odwraca się za siebie. Najbardziej znane przesądy ślubne to te związane z perłami. Mimo, że pięknie prezentowałyby się z suknią ślubną to są symbolem nieszczęścia, dlatego nie powinno się zakładać prawdziwych pereł w dniu ślubu.

Po trzecie - bukiet ślubny. Najczęściej do wiązanki ślubnej dobierane są róże. Należy jednak zadbać o to, aby wszystkie kolce były obcięte, gdyż skaleczenie wróży nieszczęście. Kwiaty również, podobnie jak same kolory, mają swoje znaczenie i nie wszystkie oznaczają miłość, wierność i szczęście. Dlatego warto unikać krokusów które podobno symbolizują brak wiary we własne uczucia, a zdecydować się na przykład na konwalie świadczącą piękno Panny Młodej.

Po czwarte - coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego, coś starego i coś białego. Rzeczy nowe symbolizują dostatek, zaś rzeczy stare opisują wsparcie rodziny i przyjaciół. Kolor biały to od zawsze symbol czystości, a niebieski to wierność. Aby nowa rodzina była przychylna temu związkowi i życzliwa należy na ślubie mieć coś pożyczonego.

Po piąte - pogoda. Wbrew pozorom załamanie pogody wcale nie wróży nic złego, a wręcz przeciwnie. Deszcz to symbol bogactwa i urodzaju, a burza po której pokazuje się tęcza zwiastuje wyjątkowe szczęście. Jeśli bierzecie ślub w zimie to im więcej śniegu tym lepiej, a ślub w lecie i palące słońce to prognoza na radosne i pogodne wspólne życie.

przesądy ślubne

źródło: google

Po szóste - przesądy ślubne w kościele. Jaka droga do ołtarza taka reszta życia, dlatego Młoda Para powinna się uśmiechać, a Panna Młoda powinna uważać aby się nie potknąć. Małżonkowie stojący przy ołtarzu nie powinni się rozglądać, a płacz i wzruszenie wróży szczęście w przyszłym związku. Przesąd ślubny dotyczy także świec na ołtarzu. Jasny i prosty płomień to udane życie małżeńskie, a świeca kopcąca to przepowiednia problemów. Najgorszy z przypadków jest gdy świeca zgaśnie - podobno wróży rozstanie. Jeśli małżonkom upadną obrączki to nie powinni oni ich podnosić sami. Jeśli zrobi to ministrant lub ksiądz to powinno to odwrócić zły los. Wymawiając przysięgę ślubną warto wiedzieć, że wszelkie pomyłki wróżą szczęście poza  jednym wyjątkiem. Nie wolno po kwestii "przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" powiedzieć "amen". Na koniec przysięgi należy się pocałować. I choć jest to często pomijany zwyczaj to symbolizuje on uczciwość i wierność, więc warto o nim pamiętać. Po wyjściu z kościoła Młoda Para powinna być obsypana ryżem i pieniędzmi, co zdecydowanie wróży dostanie życie, a także finansową dominację tego współmałżonka, który zbierze jak najwięcej monet.

Po siódme - wesele. Przed wejściem na salę weselną Młodą parę powinni przywitać rodzice chlebem i solą. Chleb należy zamoczyć w soli zjeść, a następnie ucałować rodziców. Przywitać należy także kieliszkami z czego w jednym ma być woda a w drugim wódka. Ten małżonek, który wybierze wódkę będzie rządził w związku. Po wypiciu zawartości kieliszki należy rzucić za siebie tak, aby się stłukły, gdyż niestłuczone przynoszą pecha. Po przywitaniu Pan Młody powinien przenieść swoją żonę przez próg, aby uniemożliwić jej ewentualne potknięcie się.

Przesądów ślubnych prawdopodobnie jest jeszcze mnóstwo, a to czy w nie wierzymy i będziemy według nich organizować ślub zależy tylko i wyłącznie od nas. Często jednak zdarza się, że mimo iż na co dzień nie przeraża nas ani czarny kot, ani przejście pod drabiną tak przed ślubem jak i w jego dniu zrobimy wszystko aby od pecha być jak najdalej.