Ślub cywilny czy kościelny?

Ślub cywilny czy kościelny?
29

Niezależnie od tego jaki rodzaj ślubu wybierzecie będzie to wyjątkowy dzień Waszego życia. I choć wydawać by się mogło że odpowiedź na pytanie czy brać ślub cywilny czy kościelny jest prosta to jednak nie jest dla wszystkich tak oczywista. Wiadomo, że ślub kościelny przeznaczony jest dla osób wierzących i praktykujących, a ślub cywilny mogą brać wszyscy ci którzy nie uznają kościoła. Ostatnimi czasy jednak nawet osoby wierzące decydują się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie jest w tym już nic zaskakującego.

ślub cywilny czy kościelnyDawniej, osoby które decydowały się na ślub kościelny musiały wcześniej odwiedzić urząd w celu zawarcia ślubu cywilnego, aby w świetle prawa stać się małżeństwem. Z reguły odbywało się to w ten sam dzień, ale nic nie stało na przeszkodzie aby cywilny ślub był zawierany nawet kilka miesięcy wcześniej. Z czasem jednak pojawiły się śluby konkordatowe, czyli łączące ślub cywilny i kościelny w jedno. W takich przypadkach wszelkie dokumenty podpisywane są tuż przed drogą do ołtarza, zazwyczaj na zakrystii parafii.

Tradycja nakazuje, aby ślub odbył się w kościele, do którego należy przyszła Panna Młoda, jednak często narzeczeni decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii, a nawet w innym mieście. Wówczas należy liczyć się z dodatkową opłatą, która narzuca oczywiście konkretny kościół. Jeśli już przy kosztach jesteśmy to warto zaznaczyć, że ślub kościelny będzie zdecydowanie więcej nas kosztował niż ślub cywilny, nawet jeśli odliczymy wszelkie dekoracje świątyni, kwiaty, czy oprawę muzyczną. Standardowej ceny za ślub niestety nie ma i każda parafia podaje swoją kwotę za opłatę kancelaryjną czy rezerwację terminu.

Czy wybieracie ślub cywilny, czy kościelny (konkordatowy) to musicie dopełnić pewnych formalności. Przede wszystkim należy przygotować dokumenty takie jak skrócony odpis aktu urodzenia, dowody tożsamości, metryki chrztu i bierzmowania, a także świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i odbytych wizyt w poradni rodzinnej. Dodatkowo należy uzupełnić formularz przedślubny oraz przedstawić zapewnienie mówiące o braku przeszkód do zawarcia związku. Ważną tradycją są także zapowiedzi ślubne oraz przedłożenie licencji, którą otrzymamy w momencie gdy będziemy chcieli wziąć ślub w parafii, do której nie należą żadne z przyszłych Nowożeńców.

ślub cywilny czy kościelny

źródło: google

To jaki ślub wybierzecie to tylko i wyłącznie Wasza decyzja. Zależeć to może od wielu czynników, takich jak wiara, czy koszty. Na ślub cywilny raczej nie wypada iść w ogromnej sukni ślubnej, w przeciwieństwie do ślubu kościelnego, gdzie liczy się każdy detal dekoracji. Sam ślub kościelny to przede wszystkim piękną uroczystość i choć tak samo klimatyczna może być w urzędzie to większość przyszłych żon marzy o ślubie w kościele. Czasy jednak się nieco zmieniły i ślub cywilny jest częściej wybierany niż sakramentalne "tak" przed ołtarzem. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż najbardziej wyjątkowy dzień Waszego odtąd wspólnego życia.